Barbora Kotule Doležalová – kočárek vs. šátek

2014 11 23 (1)

Rodičovské okénko:

Po asi milionu let jsem se rozhodla vytáhnout kočár a vyrazit s plůdětem na menší nákup životně nutných potravin (rozuměj kafe, mléko a chleba) do nějakého toho suprmárketu, tak že to jako nepotáhnu v rukách a nebudu tak splavená. CHÁ.

Úplně jsem zapomněla kolik logistických problémů tento způsob dopravy mláďat obnáší:

 1. jak hodně mládě do kočáru obléct? Venku je teplo, ale dítě v kočáru sedí a navíc neodebírá vaše tělesné teplo.
 2. jak hodně obléct sebe? Venku je teplo, ale nebude vás zahřívat mládě, ale pořád se budete pohybovat.
 3. Bydlíte v prvním patře bez výtahu a točitými schody. Uložit dítě do kočáru nahoře a táhnout se s 30 kilama dolů, nebo složit kočár, seběhnout s ním dolů a vrátit se pro tou dobou už vřískající dítě, které vás vidělo odcházet?
 4. Tlačit kočár vyžaduje jisté fyzické vypětí … dítě má skoro 10 kilo, kočár dalších 20. Do kopce to není žádnej med.
 5. na mnoha místech není snížený chodník pro přejetí přechodu. Nejdřív se zapíchnete do silnice a následně do obrubáku na druhé straně (pokud vedou přes silnici koleje od šaliny nejspíš se zapíchnete i tam)
 6. pokud u přechodu parkují auta musíte strčit kočár do silnice abyste vůbec viděli jestli něco nejede.
 7. přes kočár není uplně dobře vidět na kaluže a ložiska bláta a horších věcí, takže nejen že jsou kola kočáru zastratý jak jetel, ale většinou se tlápnutí do bláta nevyhnete ani vy.
 8. dorazíte k místu plánovaného nákupu (Albert) a zjistíte, že do obchodu nejen že vedou schody, ale jsou tam i dveře, který se musí otvírat ven. Ok, poblíž je ještě jiné potravinami vybavené místo (Lídl).
 9. výborně, zde už jsou dveře na fotobuňku. Vyvstává ovšem další problém … Lídl nedisponuje malými košíky do ruky, jen velké vozíky a nebo malý koš na kolečkách. Zabíráte tedy v obchodě víc místa než kdokoliv jiný, protože před sebou tlačíte kočár a za sebou táhnete koš na kolečkách. Lidi na vás tedy koukaj stejně blbě jako když máte dítě v šátku, kdy mají pocit že je týráno, s kočárem a košem zase evidentně týráte je, protože omezujete prostor.
 10. díky hlubšímu koši nakoupíte víc věcí než jste chtěli. Jak nákup dopravit domů, když pod kočárem je velmi omezený skladovací prostor?
 11. Dotlačíte ten přetížený koráb před vchodové dveře. Co teď? Váha se zvýšila o dalších 5kg a vytáhnout to po schodech už není zas takovej máček.
 12. dítě stále spí (nečekané), jak dopravit všechno nahoru? Narvete tedy nákup do tašky (tedy většinu, část bude muset s kočárem) a vytáhnete ho nahoru, kde zároveň přivítáte psa a zavřete ho aby mlácením chvostu do nábytku nevzbudil to pracně uspané.
 13. sotva vytáhnete kočár nahoru a zvládnete u toho neprobudit dítě, bravo. Je ovšem otázka, kde ho nechat dospat, vykutat ho z těch vrstev a neprobudit je nemožné. V úvahu připadá pouze balkon. Takže musíte projet přes celý obývák s kočárem s pěkně zabahněným kolama (jasně, něco otřete, ale čistoskvoucí nebudou)
 14. sotva stihnete uklidit nákup je dítě vyspané a vy jste zralý do postele

IMG_5147

Několik posledních poznatků:

 • splavená jsem byla úplně stejně jako když mám mládě na zádech
 • upravit mláděti čepičku je o dost snadnější než když ji mám navázanou na zádech
 • píchání v boku a bolavá kyčel nejsou způsobené blbě dotaženým šátkem, ale prostě tím, že 7 měsíc už dá jednomu zabrat.

Tímto skládám neskonalou poklonu všem rodičům, kteří takto své ratolesti přepravují nevím jak jsem první tři měsíce po porodu mohla fungovat bez šátku :-)?

Chcete mít přehled o všech článcích na tomto webu? Přidejte se do naší skupinky kontaktních rodičů: chevali-baby na FB.

Tagy:

Hanka Chevalier

Hanka Chevalier: Maminka chlapečka Rémyho (nar. 20.5.2014) a holčičky Inés (19.12.2015). Neobejdu se bez sportů (hlavně beachvolleyball a squash). Ráda se věnuji tomu, čím žiji, což jsou nyní hlavně děti, a proto vznikl web chevali-baby.cz. Neumím si představit, že bych byla zaměstnaná, a tak celý život podnikám a baví mě to.

Komentáře

 • ellis 01.02.2016 05:55

  Můžete mi někdo vysvětlit, co znamená slovo „plůdětem“? Viz první věta prvního odstavce. Jinak, pokud jsou pro Vás zivotne dulezitymi potravinami káva, mléko a chleba, pak se nedivím, ze Vás to tak zmaha. Jinak tahani kočáru po schodech Vám nezávidím. Neslo by to vyřešit uložením ve sklepě či jiných skladovacich prostorách? Rovněž nepovazuji za nutné nakupovat s nakupnim kosikem. Pokud jdu pro 3 veci, vezmu je do ruky, potažmo polozim na kočár.

  • Barbora 13.02.2016 18:23

   Plůdě/mládě či cokoliv jiného je označení pro dítě. Celý „článek“ je třeba brát s rezervou, jedná se o recesistický popis (každý nějak relaxujeme, někdo jde na kafe do kavárny, já si ho dám doma a píšu takovéto koniny). Stejně tak označení kafe, mléka a chleba jako životně důležitých potravin. Také si povšimněte, že jsem sice šla pro 3 věci, ale domů dovezla plnohodnotný nákup. Sklep sice máme, ale bohužel všechny sklepní koje v domě jsou v šíleném stavu a dohodnutí o opravě v nedohlednu 🙁

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.