Kdy nastává ovulace?

Ovulace znamená uvolnění vajíčka v ženském těle, kdy je vajíčko po dobu 24-48 hodin možné oplodnit. Toto je nejvhodnější čas k tomu, aby se Vám podařilo po styku otěhotnět.

Je pravdou, že každá žena ovuluje jinak. Standardní doba ovulace je zhruba 14 dní po 1. dni menstruace, ale není to u všech pravidlo. Může se to lišit o cca týden dopředu i dozadu.

Ovulace

Jak poznat, kdy ovulujete?

  • existují testy, které koupíte v lékárně a stejně jako těhotenský test, lze určit i to, zda-li právě ovulujete, nebo ne
  • nejčastějším zjišťováním ovulace je měření bazální teploty. Teplota se měří teploměrem v pochvě vždy ve stejnou denní dobu, většinou se volí doba ráno po probuzení. Na základě měřené teploty si vede žena kalendář, kam si teplotu zapisuje a v grafu se jí ukazuje křivka. V době ovulace teplota stoupá o 0,3 až 0,5 stupňů Celsia. Tato zvýšená teplota přetrvává až do menstruace.
  • test lze udělat i laboratorně
  • některé ženy mohou v době ovulace registrovat zvýšenou sekreci poševního hlenu
  • občas je s ovulací spojená i nepříjemná bolest v podbřišku
  • a v dnešní moderní době na ovulaci stáhnete i aplikaci do mobilního telefonu. Aplikace Vám bude ukazovat ovulační dny podle délky cyklu, ale to bude dle standardních statistik, jak to mívá většina. Pokud chcete ovulaci určit přesně, budete si muset měřit bazální teplotu (viz výše), ale i toto lze zanášet do mobilní aplikace a ta Vám z toho udělá hezký přehledný graf. Výhodou je, že mobil máte téměř vždy po ruce.

Jak využít dnešní technické možnosti = aplikace :-)?

Osobně jsem používala aplikaci WomanLog, která Vám při zadávání dat sleduje i menstruaci, a po otěhotnění jsem si stáhla Pregnancy. U obou aplikací jsem po čase zvolila placenou verzi WomanLog PRO a Pregnancy PRO, které umožňují více informací zadávat, ale také máte k dispozici přehlednější výstupy.

Hanka Chevalier

Hanka Chevalier: Maminka chlapečka Rémyho (nar. 20.5.2014) a holčičky Inés (19.12.2015). Neobejdu se bez sportů (hlavně beachvolleyball a squash). Ráda se věnuji tomu, čím žiji, což jsou nyní hlavně děti, a proto vznikl web chevali-baby.cz. Neumím si představit, že bych byla zaměstnaná, a tak celý život podnikám a baví mě to.

Komentáře

  • Virtual server 05.11.2016 00:11

    Pri prvnim objeveni nema sice hlen jeste vyslovene tazny charakter, ale i nalez hustsiho a mene kluzkeho hlenu svedci o tom, ze pomenstruacni suche dny konci. Tato zmena nastava prumerne sest dni pred ovulaci. Nekdy se udava ovsem obdobi vetsiho rozptylu – od prvniho objeveni hlenu zbyva do ovulace 3–10 dni. Jen zcela vyjimecne bylo nekdy zaznamenano obdobi delsi.

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.